Paket Servisi Artırmanın Yolları

Restoranımın Neden İnternet Sitesi Olmalı ?
21.09.2016
Yazılım kiralamanın avantajları
25.10.2016

Bu yazımızda yeni müşteriler nasıl bulabiliriz, mevcut müşterilerimizin siparişlerini nasıl artırırız bunlara değineceğiz.

Öncelikle geleneksel yöntemlerden bahsedelim.Ve bu yöntemleri artıları ile eksileri ile tek tek ele alalım.

Geleneksel Reklam Yöntemleri

  1. Pakete giden elemanın komşulara broşür / magnet dağıtması
  2. Belirli bölgelere broşür / magnet dağıtılması
  3. Motorun arkasında bulunan taşıyıcıya giydirme yapılması
  4. Restoranın cephesine ya da tabelasına Paket Servis yaptığınıza dair bilgi, telefon ve web adresi

Pakete giden elemanın komşulara broşür / magnet dağıtması

Bu yöntem genel en tercih edilen reklam şeklidir, ancak bu yönteminde bazı riskleri bulunmaktadır. İlk risk pazarlama malzemelerini kuryenin çöpe atması ile reklam yaptığımızı sanarken gereksiz masraf yapabiliriz. İkinci risk artık Site vb bölgelerde bu tarz işlemler için ayrıca para istemelerinden dolayı izin verilmemesi ve kuryenin cezalandırılması.  Artıları ise hali hazırda pakete giden eleman materyalleri dağıttığı için ekstra bir eleman masrafına girilmemesi

Belirli bölgelere broşür / magnet dağıtılması

Bu yöntem komşu yöntemine göre daha maliyetlidir, ayrıca bir operasyon yapmak hatta eleman kiralamak gerekebilir, ayrıca yeni sitelerin çoğu bu işlem için site bütçesine ya da site müdürü / yöneticisine gidecek şekilde ücretlendirme yapmaktadır. Bu da masrafları üçe hatta beşe katlamaktadır. Ayrıca tüm broşür yöntemlerinde olduğu gibi dağıtılan broşürlerin %85 i kullanıcıya ulaşamadan çöpe gitmektedir.

Motorun arkasında bulunan taşıyıcıya giydirme yapılması

En az etkili yöntemlerden biri olan motor giydirme yöntemi bazen kuryenin trafikte yaptığı kötü / yanlış davranışlar nedeniyle ters etki dahi yapabiliyor.

Restoranın cephesine ya da tabelasına Paket Servis yaptığınıza dair bilgi, telefon ve web adresi

Genelde cadde üzeri trafiğin yoğun olduğu bölgelerde işe yarayan bu yöntem malesef çok büyük etkiler ve anında geri dönüşler sağlamamakta ve çok kısıtlı bir bölgeye hitap etmektedir.


Tüm geleneksel yöntemleri inceledikten sonra şimdi de daha az masraflı olan Yeni Nesil Pazarlama çözümlerinden bahsedelim. Bu çözümler aslında binlerce lira harcamaya gerek kalmadan ve restorana kıymet vermeyen bir sisteme komisyon vermeden de internetten zahmetsiz sipariş alabileceğinizi göstermekte.

Yeni Nesil Reklam Yöntemleri

  1. Facebook + Instagram üzerinden bölgesel reklam
  2. Google üzerinden bölgesel + kelime reklamları
  3. Push Notification / Mobil bildirim ile reklam
  4. Sitenizi ziyaret eden müşterilere remarketing / retargeting ile sürekli ulaşma

 

Facebook +Instagram üzerinden bölgesel reklam

Artık Facebook’u kullanmayan neredeyse kalmadı ve bölgesel reklam denince akla ilk gelen mecra Facebook. Bu mecrayı akıllıca kullanabilen işletmeler özellikle bu konuda profesyonel yardım aldıklarında broşür , magnet vb geleneksel yöntemlere göre %100 verimli şekilde geri dönüşler almaktalar. Ayrıca sürekli enerji harcamaya gerek kalmadan bir kere kurulumu yapıldığında uzun süre geri dönüşü olmakta ve maliyetler geleneksel yöntemlerle kıyaslandığında inanılmaz düşük olmaktadır. Paket Servisi olarak müşterilerimize Facebook üzerinde bölgesel reklam yapılması konusunda Profesyonel hizmet sunmakta ve geri dönüşlerini anlık olarak raporlamaktayız. Böylece yaptığınız reklamdan ne kadarlık bir sipariş aldınız kaç para harcadığınızda ne kadarlık bir ciro sağlıyorsunuz an ve an görebilmektesiniz.

Google üzerinden bölgesel + kelime reklamları

Google bugün internet denince bir çok insanın aklına gelen arama motoru aynı zamanda bir çok tarayıcının varsayılan giriş sayfası, hal böyle olunca bu mecrayı kullanmamak mümkün değil. Google üzerinde Adwords ile bölgesel görsel reklam veya bölgesel kelime reklamları vererek yeni müşterilere çok kolay bir şekilde ulaşmanız mümkün. Yine Facebook yönteminde olduğu gibi Profesyonel bir destek aldığınızda ekstra hiç bir çaba göstermeden tıkır tıkır yeni müşteri kazanabilir ve cirolarınızı artırabilirsiniz. Paket Servisi olarak müşterilerimize Google üzerinde bölgesel reklam yapılması konusunda Profesyonel hizmet sunmakta ve geri dönüşlerini anlık olarak raporlamaktayız. Böylece yaptığınız reklamdan ne kadarlık bir sipariş aldınız kaç para harcadığınızda ne kadarlık bir ciro sağlıyorsunuz an ve an görebilmektesiniz.

 

Push Notification / Mobil bildirim ile reklam

Paket servisi sistemine sahip olan restoranlara özel bu yöntem ile boş zamanları sipariş ile doldurma yeni ürünleri hızlı bir şekilde müşteriye tanıtma ve siparişe çevirmek için kullanılmaktadır. Kısaca restoranın mobil uygulamasına sahip olan tüm müşterilere anında ücretsiz  olarak ulaşması hizmetidir. SMS den farklı olarak müşteri mesaja tıkladığında anında sipariş ekranına düşmekte böylece kolayca siparişe çevirilebilmektedir. Eğer bir restoranınız var ve halen Paket Servisi sistemi kullanmıyorsanız kayıt ol bölümünden kayıt olarak ücretsiz deneme sürümünü deneyebilirsiniz.

Sitenizi ziyaret eden müşterilere remarketing / retargeting ile sürekli ulaşma

Kim ne derse desin bugün bir çok restoran siparişlerinin büyük bölümünü sadık müşterilerinden almaktadır. Ancak sadık müşterilere bile kendinizi sürekli hatırlatmanız gerekir, bunun nedenlerine rakiplerinizin sürekli müşterilerinizi bir çok yolla sizden almaya çalışmasını ya da müşterilerin unutkan olmasını örnek verebiliriz. Remarketing / Retargeting ile sitenizi ziyaret etmiş müşterilere belirli periyotlar ile günün belirli saatlerinde görsel ve metinsel olarak kendinizi hatırlatabilir böylece bir kere kurulumu yapıldıktan sonra ekstra hiç bir zahmete girmeden mevcut müşterilerinizin daha fazla sipariş vermesini sağlayabilirsiniz. Bu hizmeti profesyonel olarak Paket Servisi sistemi ile birleştirdiğinizde siz reklam için kafa yormadan sadece asıl işinize odaklanabilirsiniz.